Jak bardzo inteligentne są kruki?
Pojęcie ptasiego móżdżku już dawno powinno przejść do lamusa, ponieważ kiedy naukowcy porównali mózgi ptaków z mózgami podobnej wielkości innych ssaków, to okazało się, że to w ptasich mózgach znajduje się więcej neuronów. Porównując sytuację między ptakami, to inteligencja kruków wyróżnia je na tle innych gatunków. I co ciekawe, nie tylko ptaków, ale też zdecydowaną większość innych gatunków zwierząt. Kruki zostały poddane badaniom wielu grup naukowców i jak za chwilę się przekonasz, te czarne ptaki potrafią być niesamowicie sprytne.
Inteligencja kruków daje się rozpoznać między innymi w umiejętności przewidywania. To, że zwierzęta potrafią planować swoje działania, nie jest niczym szczególnie zaskakującym. Choćby wiewiórki zakopują swoje zapasy, by je odkopać w przyszłości, a zwierzęta zapadające w zimowy sen muszą zawczasu się najeść. Wszak bez nagromadzonej tkanki tłuszczowej nie da czerpać energii podczas długiej zimy. Jednakże kruki wspięły się na jeszcze wyższy poziom umiejętności planowania.
Inteligencja kruków a zdolność do planowania
Badaniami dowiedli tego dwaj naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji – Can Kabadayi i Mathias Osvath. W I etapie nauczyli kruki otwierać pudełko przy pomocy odpowiedniego narzędzia, by te w ten sposób mogły uzyskać dostęp do ukrytej w nich nagrody. Następnie zabrali narzędzia do otwierana i zostawili same pudełka. W trzecim etapie naukowcy usunęli pudełka, a w ich miejscu prócz narzędzi do otwierania pudełka pozostawili też kilka zbędnych rozpraszaczy. Kruki mogły sobie wybrać z nich coś dla siebie. Następnie po 15 minutach na scenę eksperymentu powróciły pudełka z wcześniejszych etapów. I jak się wówczas okazało aż 86% kruków zdecydowało się na wybór tych narzędzi, które umożliwiały im otwarcie pudełek i zdobycie nagrody.
Naukowcy nie nasycili się tymi wynikami i poszli krok dalej. W kolejnych obserwacjach nauczyli kruki wymieniać żetony na jedzenie o lepszej jakości. Jaki ból głowy musiał odczuwać kruk gdy następnie do wyboru miały: piękną ale bezwartościową błyskotkę, porcje pokarmu dostępną od zaraz (ale nie robiącą szału) i żeton. Wymiana żetonu na nagrodę następowała po 15 minutach i okazało się, że w ¾ przypadków kruki decydowały się właśnie na wybór żetonu. Co ciekawe gdy wydłużono czas wymiany barterowej z 15 minut do 70 godzin, to taki test i tak zdawała większość kruków. W ten sposób naukowcy dowiedli, że kruki mają nie tylko zdolność do planowania, przystosowywania się do nowych warunków, ale i do samokontroli.
Niezwykła strategia polowania kruków
Inteligencja kruków objawia się też w tym, że potrafią tworzyć rozwinięte strategie polowań i współpracować grupowo. A tego dowiedzieliśmy się między innymi dzięki izraelskim naukowcom. Obserwowali oni sposób, jakim kruki pustynne polowały na biczogony egipskie (łac. Uromastyx aegyptia). Te całkiem niegłupie jaszczurki ryją długie tunele mające służyć im za schronienia, ale spryt to jednak niejedyny walor obronny biczogonów egipskich. Dysponują one również świetnym refleksem, szybkością i masywnym ogonem wyposażonym w wypustki, z którego żaden kruk nie chciałby zostać zdzielony przez plecy.
Jaki plan stosowały kruki, by wyjść zwycięsko z tego pojedynku na śmierć i życie? Mimo że zazwyczaj polują w pojedynkę lub w parach, to na biczogona zbierały większą ekipę. Naukowcy zaobserwowali, że gdy tylko biczogony oddalały się od nory, to dwa kruki od razu stawiały przy nim swój patrol. Zadaniem pozostałych było krążenie nad jaszczurką i od czasu do czasu zadawać dotkliwe ciosy przy pomocy twardych dziobów. Trwało to tak długo aż ostatecznie zaprowadzały biczogona do jaszczurzej valhalli. W uczcie uczestniczyli jednak nie tylko żołnierze zadające śmiertelne ciosy, ale też te, które odpowiadały za odcięcie drogi ucieczki. Ta strategia okazywała się skuteczna w aż 7 na 9 przypadków.
Inteligencja kruków - zdolność do myślenia abstrakcyjnego
Kruki są również zdolne do abstrakcyjnego myślenia, które jak wydawałoby się, jest przeznaczone wyłącznie dla ludzi. Artykuł na temat kruczej wyobraźni opublikowano na łamach magazynu Science. Naukowcy umieścili kruki w pomieszczeniach znajdujących się koło siebie. Na początku kruki mogły się swobodnie obserwować, jednak z czasem swobodny dostęp został im zakryty przez zasłonę. Zasłona miała jednak mały wizjer umożliwiający dyskretne podglądanie sąsiada, lecz nieumożliwiający pełen wgląd do sąsiada. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że kruki wykazywały się większą kreatywnością w ukrywaniu pokarmu, kiedy mogły być podglądane, niż wtedy gdy naukowcy zakrywali nawet wizjer, a z przylegającego pomieszczenia puszczali krukowi jedynie odgłosy, sugerujące że obok czai się kruk.
Kruki potrafią rozpoznawać ludzi
Myślisz, że jesteś dla kruka anonimowy? Że pomyli Cię z kimś innym? Nic z tych rzeczy, tych cwanych bestii nie nabierzesz. Naukowcy z University of Washington w Seattle przygotowali maski i zakładali niektóre z nich podczas łapania kruków w 4 niezależnych miejscach. Po pewnym czasie kruki reagowały paniką na widok tych masek, które widziały wcześniej. Ignorowały jednak na te, których nie kojarzyły z wcześniejszych łapanek.
Inny przykład potwierdzający tę zasadę opracował już wspominany wcześniej zespół naukowców ze szwedzkiego Lund, którzy jak już wiemy badali kruki ze wszystkich stron. W nowym eksperymencie wymieniali się oni z krukami, dając ptaków ser za kawałek chleba. A jeśli ktoś zna dobrze bajki, to wie, że ser wyjątkowo miło łechta krucze podniebienia. Jednakże wśród ludzkich handlarzy było kilkoro oszustów, którzy po zabraniu chleba, nic ptakom w zamian nie dawali. Kruki nauczyły się rozpoznawać tych oszustów. Wystarczyło ledwie kilka nieuczciwych zagrywek, by kruki zaczęły ich ignorować. Nie rezygnowały jednak z handlu skupiając się jedynie na tych, z którymi wcześniej dobiły targu lub z nowymi twarzami w biznesie.
Choć dziś dominującym gatunkiem na Ziemi jest człowiek. Ale podczas filozoficzno-naukowych rozważań, które ze zwierząt przejęłoby kontrolę nad naszą planetą w momencie gdyby ludzkość dokonała samounicestwienia, zwolennicy kruków znaleźliby mnóstwo argumentów.
Skoro jesteś na samym spodzie tekstu, to dla mnie jest to wspaniały znak, że zdołałem pobudzić Twoją ciekawość. Będzie dla mnie niezwykłą przyjemnością, jeśli zaserwujesz mi w ramach docenienia wirtualną kawę. Z góry dzięki!
- https://cosmosmagazine.com/science/biology/ravens-can-plan-ahead-and-barter-for-food/
- https://www.newscientist.com/article/2140668-ravens-can-plan-for-future-as-well-as-4-year-old-children-can/
- https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/kruki-sa-inteligentne,11409.html
- https://www.national-geographic.pl/artykul/kruki-zadziwily-naukowcow-potrafia-myslec-abstrakcyjnie
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C369788%2Ckruki-rozpoznaja-ludzkie-twarze.html
- https://dzienniknaukowy.pl/planeta/kruki-pamietaja-twarze-oszukujacych-je-ludzi-chowaja-uraze
- https://kopalniawiedzy.pl/mozg-plaszcz-kresomozgowia-ptak-ssak-neuron,24706