Czy snus jest szkodliwy?
Czy snus jest szkodliwy? Pewnie prędzej czy później zastanawiają się nad tym jego użytkownicy. A czym w ogóle snus jest? Z grubsza jest on używką sporządzana ze sproszkowanego tytoniu wymieszanego z solą, którą umieszcza się między górną wargą, a zębami. Daje chwilowego, nikotynowego kopa i jak każda używka na bazie nikotyny, może prowadzić do uzależnienia. Dziś coraz popularniejsze są woreczki nikotynowe, które nie zawierają już tytoniu, ale za to zawarta w nich nikotyna znacznie przekracza tę w papierosach. Jednak jak każda używka, również snusy budzą kontrowersje. Przede wszystkim dlatego, że bo pojawiają się uzasadnione wątpliwości, czy aby nie są szkodliwe. Zanim więc zdecydujesz się na przyjęcie tego nikotynowego kopa, sprawdź z czym się musisz liczyć.
Snus, a historia wejścia Szwecji do Unii Europejskiej
Światową kolebką snusa jest Skandynawia, a dokładniej Szwecja. Uwielbienie Szwedów do tej używki jest tak wielkie, że gdy Unia Europejska w 1995 roku chciała zabronić obrotu snusem kandydującej wówczas do dołączenia do Wspólnoty Szwecji, to wiesz co wówczas zrobili Szwedzi? Przehandlowali pozwolenie na handel grożąc, że gdy dojdzie do krajowego referendum, to między innymi z powodu snusa członkostwo może zostać odrzucone. Stanęło więc jedynie na braku możliwości eksportowania snusa z kraju wikingów do innych państw.
Snusy czy papierosy - co jest bardziej szkodliwe?
Rozpatrując kwestię szkodliwości snusa warto jeszcze na moment pozostać w Szwecji. Jego popularność wzięła się tu między innymi z powodu krucjaty, która ruszyła przeciwko paleniu papierosów, jako dużo bardziej szkodliwej używki. Dziś wedle szacunków Eurobarometru tylko 5% Szwedów sięga po papierosy, chociaż jeszcze w 1980 roku ćmiki kurzyła ⅓ społeczeństwa (34%). Pod tym kątem Szwecja dystansuje więc resztę europejskiej stawki. Z zazdrością mogą na nią spoglądać przede wszystkim Francuzi (33%), Grecy (35%) czy Bułgarzy (36%). Polska z 28% palaczy również ma poważną lekcję do odrobienia.
Snusy uznaje się więc jako alternatywę do papierosów z wielu powodów. Są znacznie mniej szkodliwe. Dużo łatwiej je też zażyć – nie trzeba wszak wychodzić do palarni żeby je sobie przysposobić. Również w obliczu zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych, takich jak chociażby restauracje czy wiaty autobusowe, nie ma problemu by tam gdzie najdzie ochota, dać go sobie w wargę i odbyć nikotynową podróż bez frustrowania towarzystwa. Niekiedy snusy rekomenduje się osobom, które przez swoje uzależnienie od nikotyny nie są w stanie rzucić palenia. No ale właśnie, jak to jest z jego mniejszą szkodliwością? Czyżbyśmy znaleźli alternatywę doskonałą?
Czy snus jest szkodliwy?
Entuzjastów ochoczego przeskoczenia na snusa trzeba jednak przestrzec, że ta używka nie jest obojętna dla zdrowia. Toteż by wyjaśnić czy snus jest szkodliwy, niech pierwsi głos zabiorą dentyści, konkretnie duńscy. W 2017 roku Duńskie Towarzystwo Stomatologiczne (Dansk Tandlægeforening), przeprowadziło badania ankietowe wśród dentystów dopytując o wpływ snusów na zdrowie jamy ustnej. Wyniki wskazały, że na fotelach 4 z 9 stomatologów siadali pacjenci leczący skutki zażywania tej używki. Snus podrażnia błonę śluzową jamy ustnej i powoduje recesję dziąseł. Niestety gdy zęby zostaną odsłonięte, stanu tego nie będzie można odwrócić, nawet jeśli zaprzestanie się zażywania snusów.
Nie zdziwię Cię zapewne, gdy wspomnę, że kolejne badania na temat szkodliwości snusów również przeprowadzono w Skandynawii, ale tym razem w Norwegii. Tamtejszy Instytut Zdrowia Publicznego przeprowadził badania na myszach oraz szczurach i wnioski wykazały, że snus zwiększa ryzyko raka przełyku i trzustki. Może także powodować raka żołądka i odbytnicy. Zażywanie snusów zwiększa też prawdopodobieństwo śmierci na skutek zawału serca czy udaru mózgu. Przestrzega się również kobiety w ciąży, by powstrzymywały się od serwowania sobie tej używki, ponieważ noworodek może mieć niedowagę, problemy z oddychaniem, czy nawet wadę wargi lub podniebienia. Swoją drogą ciekawe, jak musiały wyglądać saszetki, które podawano myszom i jak je sprowokowano do tego by je trzymały pod wargą.
Jak się okazuje, snus ma też negatywny wpływ na gruczoł krokowy u mężczyzn. Badacze doszli do wniosków, że w porównaniu z mężczyznami, którzy stronili od tytoniu, ci którzy zażywali snusy, obarczeni byli o 24% wyższym ryzykiem zgonu na raka prostaty, niż osoby wolne od nikotynowych używek.
Snus dobrą alternatywą dla palaczy?
Okej, omawiane wcześniej badania stawiają snusa w negatywnym świetle, ale znajdzie się też jego pozytywna strona. Szczególnie gdy będziemy porównywać skutki zdrowotne względem palenia papierosów. Przede wszystkim badania nie wykazały jakoby snus miał mieć jakikolwiek związek z chorobami płuc, tak częstymi u palaczy. Palacze przerzucający się na snusy znacząco minimalizują również ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową czy inne choroby sercowo-naczyniowe. No i jeszcze jedna warta uwagi sprawa. Palacze trują nie tylko siebie ale również osoby będące w ich otoczeniu. W przypadku snusiarzy, tę sprawę mają na czysto. Ogólnie rzecz biorąc snusy są wolne od chorobotwórczych skutków powodowanych dymem papierosowym, czyli największym trucicielem organizmów palaczy.
Snus w świecie sportu
Snus jest również popularny wśród sportowców i stąd jest pod lupą WADY, czyli Światowej Agencji Antydopingowej, choć na razie nie jest zabroniony. Dzięki wnikliwości paparazzich na zażywaniu nikotynowego strzału przyłapano już kilku piłkarzy. Wśród nich znaleźli się już Karim Benzema, Jamie Vardy czy Pierre Emerick Aubameyang. Snus jest popularny jest również w świecie żużla i częściowo można to wyjaśnić ułatwioną dostępnością, bo zawodnicy Ci w odróżnieniu od występujących w innych sportach drużynowych, często startują w kilku klubach jednocześnie. I bardzo często właśnie w szwedzkich, więc snusy mogą nabyć niemal pod stadionem. Sportowcy utrzymują, że podnosi to ich motywację i chwilowo umożliwia wejście na wyższy poziom. A zwłaszcza w żużlu chwila to czasem dokładnie tyle, ile potrzeba, by osiągnąć przewagę nad konkurentami.
Z roku na rok rośnie popularność snusów na świecie. Na razie badań na ich temat nie przeprowadzono tyle, ile względem innych używek, ale z pewnością z roku na rok będziemy mieć większą pewność, czy snus jest szkodliwy. Wbrew jednak nagłówkom, które często rażą oczy na portalach zakochanych w clickbajtach, nie są one ani narkotykami, ani dopalaczami. Ale jak z każdą używką, również ze snusami trzeba uważać.
Skoro jesteś na samym spodzie tekstu, to dla mnie jest to wspaniały znak, że zdołałem pobudzić Twoją ciekawość. Będzie dla mnie niezwykłą przyjemnością, jeśli zaserwujesz mi w ramach docenienia wirtualną kawę. Z góry dzięki!
- https://www.dental-tribune.com/news/danish-dental-association-worried-about-irreversible-damage-caused-by-snus-use/
- https://www.mojanorwegia.pl/aktualnosci/snus-na-cenzurowanym-truje-tak-samo-jak-papierosy-16421.html
- https://portal.abczdrowie.pl/snus-zwieksza-ryzyko-smierci-na-raka-gruczolu-krokowego
- https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1709976,1,jak-szwedzi-rzucaja-palenie.read
- https://www.razem.no/zdrowie/blednie-oceniana-roznica-szkodliwosci-miedzy-snusem-a-papierosami/
- https://tobaccocontrol.bmj.com/content/12/4/349.short
- https://www.termedia.pl/wartowiedziec/Redukcja-szkod-wywolanych-tytoniem-jako-priorytet-polityki-zdrowotnej,39931.html
- https://www.sport.pl/pilka/7,64946,23210644,uzywka-zyskuje-coraz-wieksza-popularnosc-w-premier-league-pilkarze.html